Comisia Județeană de Arbitri (CJA) Suceava a anunțat un succes remarcabil pentru arbitrajul local: Silviu Iftode a fost promovat în lotul pentru Liga a 2-a, marcând revenirea unui arbitru central sucevean în acest eșalon după o pauză de 18 ani.
Totodată, Floare Cosmin a avansat în lotul pentru Liga a 3-a.
Aceste promovări vin ca urmare a performanțelor excelente demonstrate de cei doi în cadrul programului de monitorizare al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA). „Această realizare nu doar că subliniază calitatea arbitrajului din regiunea noastră, dar și potențialul imens pe care îl deținem,” au transmis reprezentanții CJA Suceava.
Valul de performanță este dublat de o nouă generație promițătoare. Arbitrul central Gabriel Chelba și arbitrul asistent Denisa Holotă fac parte din programul de monitorizare pentru Liga a 3-a, în cadrul proiectului „Cavalarii Viitorului 7”, fiind considerați speranțe pentru viitorul arbitrajului sucevean.
Reușitele sunt rodul muncii arbitrilor, dar și al unei echipe de suport dedicate. CJA Suceava a recunoscut contribuția esențială a arbitrului de Liga 1, Sebastian Eugen Gheorghe, a președintelui AJF Suceava, Ciprian Anton, și a președintelui CJA Suceava, Ignătescu Gheorghiță, în pregătirea și „șlefuirea” acestor talente.
Performanțele lui Silviu Iftode și Cosmin Floare completează un lot valoros de arbitri suceveni la nivel național, care include deja nume precum Sebastian Gheorghe (asistent Liga 1) și alți 9 arbitri și asistenți în Liga a 3-a. CJA Suceava își reafirmă angajamentul de a promova excelența pentru a asigura un mediu echitabil și profesionist în fotbal.


