Muzeul Național al Bucovinei invită publicul sucevean să celebreze Ziua Culturii Naționale printr-un maraton de evenimente programate pentru joi, 15 Ianuarie 2026.

Instituția a pregătit lansări de carte, semnarea unui parteneriat strategic cu Republica Moldova și un vernisaj de excepție.
Lansare de carte și protocol cu Chișinăul
Seria manifestărilor va debuta la ora 11:00, în Sala de conferințe a Muzeului de Istorie, cu lansarea volumului „Hansca, așezarea medievală timpurie din Codrii Lăpușnei”. Lucrarea, semnată de Gheorghe Postică și Ion Hîncu, va fi prezentată de Monica Dejan.
Imediat după acest moment, la ora 12:00, va avea loc semnarea unui protocol de colaborare între Muzeul Național al Bucovinei și Asociația Obștească „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Chișinău. Documentul vizează deschiderea unor noi perspective de cooperare culturală și științifică între cele două maluri ale Prutului.
Vernisajul „Amprenta”
Ziua va continua la ora 13:00, în Sala de Expoziții POD a Muzeului de Istorie, cu vernisajul expoziției „Amprenta”, semnată de pictorul și restauratorul Dinu Săvescu.
Artistul are o legătură profundă cu patrimoniul din Bucovina. Pe lângă cariera sa de pictor, apreciată de critici precum Paul Șușară, Dinu Săvescu este un expert cu peste 38 de ani de experiență în conservarea picturii post-bizantine.
Între 1999 și 2004, acesta a lucrat la restaurarea a patru monumente UNESCO din județul Suceava. Mai mult, în anul 2003, a fost recompensat cu Premiul „C. Nicolaescu” al Ministerului Culturii pentru restaurarea catapetesmelor de la mănăstirile Voroneț, Moldovița și Humor.
Expoziția „Amprenta” va rămâne deschisă publicului până la data de 1 Martie 2026.
Evenimentele sunt finanțate de Consiliul Județean Suceava.


