Județul Suceava » Știri » Elevii Colegiului Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung Moldovenesc au obținut un rezultat remarcabil la Naționalele de Seniori

Elevii Colegiului Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung Moldovenesc au obținut un rezultat remarcabil la Naționalele de Seniori

În perioada 28 Februarie 2026 – 1 Martie 2026, Sala de Atletism Ioan Soter din București a găzduit etapa finală a Campionatelor Naționale de sală pentru categoriile Seniori și U23.

Elevii Colegiului Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung Moldovenesc au obținut un rezultat remarcabil la Naționalele de Seniori

Elevii Colegiului Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung Moldovenesc au obținut un rezultat remarcabil la Naționalele de Seniori

Printre protagoniștii competiției s-au numărat elevii Colegiului Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung Moldovenesc, legitimați la CSM Rarăul, care au demonstrat că se pot ridica la nivelul cluburilor profesioniste din țară.

Lupta pentru podium la ștafetă

Cea mai spectaculoasă performanță a fost obținută în proba de ștafetă băieți U23 (4×2 tururi). Echipa formată din elevii Andrei Angel Berszan, Ștefan Sandu și Alexandru Ionitoaie, alături de Cosmin Nisioiu, a încheiat cursa pe un onorabil loc IV.

Lupta a fost extrem de strânsă, tinerii militari ratând medalia de bronz la o diferență infimă de doar 70 de sutimi de secundă.

Recunoașterea valorii și a efortului

Acest rezultat este cu atât mai valoros cu cât competiția a reunit atleți de la cluburi consacrate precum Steaua București, Rapid, CSM Ploiești sau CSM Pitești.

eprezentanții colegiului au subliniat că această evoluție confirmă disciplina și nivelul ridicat de pregătire al elevilor, chiar și atunci când concurează la categorii superioare de vârstă.

Conducerea instituției a adresat mulțumiri antrenoarei Elena Erzilia Iancu pentru coordonarea constantă a elevilor și i-a felicitat pe aceștia pentru modul exemplar în care au reprezentat „cetatea” militară la nivel național.

Scroll to Top