Județul Suceava » Știri » Un elev de la Colegiul Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung a cucerit două medalii de aur și una de argint în Belgia

Un elev de la Colegiul Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung a cucerit două medalii de aur și una de argint în Belgia

Colegiul Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung Moldovenesc a anunțat o performanță remarcabilă obținută de unul dintre elevii săi în afara granițelor țării.

Un elev de la Colegiul Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung a cucerit două medalii de aur și una de argint în Belgia

Un elev de la Colegiul Național Militar Ștefan cel Mare din Câmpulung a cucerit două medalii de aur și una de argint în Belgia

Codrin Ștefan Olaru a reprezentat cu succes România la campionatul de taekwondo Keumgang Open, desfășurat în orașul Lommel din Belgia, în perioada 15-18 Ianuarie 2026.

Competiție internațională cu aproape o mie de participanți

Evenimentul sportiv a avut o anvergură impresionantă, reunind la start 985 de sportivi proveniți de la 45 de cluburi din șapte țări: România, Belgia, Franța, Țările de Jos, Germania, Anglia și Spania.

Elevul militar, care este component al lotului Asociației Club Sportiv de Taekwondo Keumgang din Iași, a concurat într-un mediu extrem de competitiv, reușind să se impună prin tehnică și disciplină.

Trei medalii pentru elevul militar la probele de Poomsae

Deținător al centurii roșii, Codrin a participat la probele de Poomsae (forme) ale competiției, la categoria Juniori, obținând rezultate excepționale:

  • Locul I (Medalie de Aur) – la proba Poomsae perechi (concurând împotriva a 14 echipe);
  • Locul I (Medalie de Aur) – la proba Poomsae echipă (concurând împotriva a zece echipe);
  • Locul II (Medalie de Argint) – la proba Poomsae individual (concurând împotriva a 11 participanți).

Performanța sa a contribuit decisiv la palmaresul clubului pe care îl reprezintă, acesta obținând trofeul competiției.

Efort susținut și sprijin din partea școlii

Tânărul sportiv a subliniat importanța muncii de echipă și a sprijinului primit din partea antrenorului său, care a luptat pentru unitatea grupului. De asemenea, Codrin a ținut să mulțumească conducerii Colegiului Național Militar pentru înțelegere și susținere.

„Personal, reușesc să particip la trei din cele patru antrenamente săptămânale desfășurate în zilele de vineri, sâmbătă și duminică, iar pentru acest lucru țin să mulțumesc conducerii Colegiului Național Militar Ștefan cel Mare”, a declarat elevul Codrin Ștefan Olaru.

Scroll to Top