Premieră pentru turismul sucevean pe piața din Asia
Consiliul Județean Suceava a marcat o premieră importantă prin promovarea județului Suceava în cadrul Târgului Internațional de Turism „ITB China”.
Consiliul Județean Suceava a marcat o premieră importantă prin promovarea județului Suceava în cadrul Târgului Internațional de Turism „ITB China”.
Astăzi a avut loc recepția la terminarea lucrărilor pentru Sala Ștefan cel Mare, marcând astfel finalizarea amplului proiect de consolidare, restaurare și modernizare a Palatului Administrativ din Suceava, afectat de incendiul din martie 2021.
Consiliul Județean Suceava a anunțat vineri, 24 Aprilie 2026, finalizarea și recepția lucrărilor de modernizare a drumului județean DJ 178B, care face legătura între localitățile Satu Mare și Grănicești.
Vicepreședinții Consiliului Județean Suceava, Nicolae Robu și Stelian Simerea, au participat la sfârșitul acestei săptămâni la aniversarea a 59 de ani de la înființarea Colegiului Economic Dimitrie Cantemir din Suceava, instituție de învățământ pe care ambii oficiali au absolvit-o.
Ziua Armatei României a fost marcată sâmbătă, 25 Octombrie 2025, în municipiul Suceava, printr-o ceremonie militară și religioasă desfășurată în Piața Tricolorului.
Instituția Prefectului – Județul Suceava a marcat, astăzi, 1 Octombrie 2025, Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, printr-un mesaj public de recunoștință și apreciere adresat tuturor seniorilor din județ.
Stadionul Tineretului din Gura Humorului a fost duminică gazda unui eveniment sportiv de excepție, care a celebrat pasiunea pentru rugby în județul Suceava.
Stadionul Tineretului din Gura Humorului este gazda, astăzi, 7 Septembrie 2025, de la ora 11:00, a derby-ului județean de rugby dintre Rugby Club Gura Humorului și CSM Suceava.
Vicepreședinții Consiliului Județean Suceava, Nicolae Robu și Stelian Simerea, au participat astăzi la slujba de sfințire a noului sediu al Primăriei Comunei Ciprian Porumbescu.
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, și vicepreședintele Stelian Simerea au participat marți, 8 Aprilie 2025, la Cernăuți, la o importantă întâlnire bilaterală România–Ucraina, dedicată dezvoltării și modernizării infrastructurii de frontieră dintre cele două țări.